40-lecie nadania imienia Zespołowi Szkół Rolniczych w Krzyżewie
24 czerwca 1981 roku Zespołowi Szkół Rolniczych w Krzyżewie nadano imię patronki oraz wręczono sztandar szkoły. Od tego dnia szkoła nosi imię swojej fundatorki i założycielki Stefanii Karpowicz. 4 lipca społeczność szkolna obchodziła 40. rocznicę tego wydarzenia.
Uroczystość była okazją do złożenia podziękowań wszystkim przyjaciołom szkoły, którzy na przestrzeni lat tworzyli ją, wspierali i budowali jej wizerunek, a także do podzielenia się wspomnieniami związanymi ze szkołą przez absolwentów, dawnych nauczycieli i pracowników szkoły. W honorowym sztandarze w dniu uroczystości stanęli absolwenci rocznika 1981, którzy dokonali symbolicznego przekazania sztandaru obecnym uczniom.
Jak podkreśliła dyrektor szkoły Magda Ożarowska, Krzyżewska dziedziczka, jak nazywano Stefanię Karpowicz, to postać niezwykle ważna w historii placówki. To ona ją założyła i ufundowała.
- Pani Stefania osobiście jeździła po okolicznych wsiach, werbując pierwszych uczniów. W 1913 roku z własnych środków założyła szkolę rolniczą w Krzyżewie. Była to pierwsza tego typu placówka na północno-wschodnich ziemiach polski, nadzorowana przez Centralne Rowarzystwo Ronicze z nowoczesnym programem kształcenia praktycznego. Ówcześnie szkoła spełniała rolę nie tylko miejsca nauczania rolnictwa, ale także wychowania patriotycznego - z dala od władz rosyjskiego zaborcy nauczyciele starali się poszerzać wiedzę uczniów o znajomość polskiej literatury i historii. Życie, praca i dokonania Nadnarwiańskiej Siłaczki stanowią dla nas do dziś prawdziwy drogowskaz. (...) Ta szkoła nigdy nie była jedynie instytucją publiczną, ale rodziną stworzoną przez pokolenia uczniów, nauczycieli i pracowników.
Wicestarosta Wysokomazowiecki Waldemar Kikolski zwrócił uwagę na ponad stuletnią historię placówki i rolę, jaką odgrywała w kształceniu nowego pokolenia rolników na terenie obecnego powiatu wysokomazowieckiego.
- Jest to w województwie podlaskim najstarsza, a w Polsce jedna z najstarszych szkół tego typu, które kształciły młodzież bazując na tym co praktyczne i teoretyczne. Pani Stefania Karpowicz założycielka tej szkoły przywiązywała wagę do tego, żeby wykształcić młodzież po to, aby w przyszłości ci młodzi uczniowie, absolwenci tej szkoły mogli przejąć gospodarstwa od rodziców i rozwijać je dla dobra przyszłej Polski.
Gratulacje oraz życzenia z okazji jubileuszu na ręce dyrektor Magdy Ożarowskiej złożyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian, a także lokalnych samorządów i społeczności szkolnej.