76. Rocznica Pacyfikacji Wsi Krasowo-Częstki


Jak co roku 17 lipca społeczność Gminy Nowe Piekuty, a w szczególności miejscowości Krasowo-Częstki zgromadziła się przy kaplicy-mauzoleum, wzniesionej w miejscu masowej egzekucji, by uczcić pamięć zamordowanych 1943 roku mieszkańców wsi Krasowo-Częstki.

 

Uroczystość upamiętnienia pacyfikacji wsi rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Świętą w intencji ofiar mordu, sprawowaną przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego. W imieniu Zarządu Powiatu Wysokomazowieckiego oraz Radnych Rady Powiatu kwiaty na grobach zamordowanych złożyli: Wicestarosta Wysokomazowiecki, Leszek Gruchała, a także radni Leszek Dąbrowski i Stanisław Olędzki.

 

Montaż słowno-muzyczny, poświęcony tematyce wojennej i patriotycznej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowych Piekutach.

 

Pacyfikacja wsi Krasowo – Częstki była zemstą za śmierć 8 żandarmów niemieckich, którzy zginęli w potyczce z oddziałem partyzanckim Armii Krajowej dowodzonym przez Tadeusza Westwala, ps. „Ostroga”, „Karaś”. Wydarzenie to miało miejsce 11 lipca 1943 roku. Kilka godzin później w gabinecie szefa gestapo na Białostocczyźnie odbyło się spotkanie, na którym została podjęta decyzja o zagładzie Krasowa Częstek – wieś ta została wybrana ze względu na to, że była największa w okolicy. Przed świtem 17 lipca 1943 roku oddziały żandarmerii SS i wermachtu po otoczeniu podwójnym pierścieniem wkroczyły do wsi spędzając jej mieszkańców do stodoły Państwa Jankowskich. W międzyczasie przeprowadzono całkowitą grabież mienia, które wywożono wozami. Następnie wymordowano wszystkich schwytanych mieszkańców: 97 dzieci, 89 kobiet i 71 mężczyzn. W zbrodni łącznie zginęło 257 osób. Ocalało 24 mieszkańców Krasowa – Częstek, którym udało się uciec bądź przebywali poza wsią. Po dokonanym rabunku i masakrze wieś została spalona.