Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem laureatem Europejskiej Nagrody za innowacyjność w nauczaniu - EITA.
Europejska nagroda za innowacyjność w nauczaniu (European Innovative Teaching Award) to wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską. Została ustanowiona Komunikatem w sprawie Europejskiego Obszaru Edukacji. Nagroda jest skierowana do środowiska nauczycielskiego i szkół. Służy uhonorowaniu wyróżniających się praktyk dydaktycznych opracowanych w ramach programu Erasmus+ oraz wyrażeniu uznania dla pracy nauczycieli i szkół, którzy wnieśli wyjątkowy wkład w rozwój tego zawodu.
Nagrody przyznawane są szczególnie wyróżniającym się projektom Erasmus+ realizowanym w obszarach edukacji szkolnej oraz kształcenia i szkoleń zawodowych.
W dniu 16 września miało miejsce oficjalne ogłoszenie laureatów konkursy EITA. W wydarzeniu realizowanym on- line uczestniczyła Mariya Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży oraz Dr Simona Kustec, Minister Edukacji, Nauki i Sportu ze Słowenii.
Na spotkaniu zaprezentowano laureatów w poszczególnych kategoriach ze wszystkich krajów uczestniczących w programie ERASMUS +. Centrum Kształcenia Zawodowego zostało polskim laureatem nagrody w kategorii kształcenia zawodowego.
Przyznane wyróżnienie wiąże się z realizacją projektu AlterDrive w ramach progamu ERASMUS+. Celem projektu było podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia w zawodzie technik pojazdów samochodowych oraz dopasowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do aktualnych potrzeb branży motoryzacyjnej.
W ramach projektu stworzono modelowy program do nauczania elementów związanych z alternatywnymi źródłami napędu pojazdów samochodowych. Opracowano zakres teoretyczny zgodny z profilem kształcenia w zawodzie i niezbędnymi kwalifikacjami oraz minimum programowym, a także metodologię i zestawy ćwiczeń praktycznych do stworzenia materiałów kursowych. Wszystkie materiały dostępne są na platformie “AlterDrive” – www.alterdrive.eu, która może być wykorzystana w klasach w zawodzie technika pojazdów samochodowych praktycznie w całej Europie.
Na platformie można poszerzać wiedzę z zakresu budowy i działania zarówno hybrydowych układów napędowych, zawierających silnik spalinowy i co najmniej jeden silnik elektryczny. Ponadto platforma zawiera informację na temat podziału napędów hybrydowych, działania pojazdów o takim napędzie, energii hamowania, podzespołach napędu elektrycznego w pojazdach hybrydowych oraz sieci elektrycznej pojazdów z napędem hybrydowym.
Przedstawiono na niej także budowę, działanie, diagnostykę i naprawę ogniw paliwowych wykorzystywanych do napędu samochodów oraz instalacje paliw alternatywnych przeznaczonych do silników o zapłonie iskrowym i samoczynnym. Zrozumienie treści ułatwiają przejrzyste rysunki i schematy. Zajęcia mogą być realizowane w interaktywnej formule, zarówno w języku polskim jak i po angielsku.
Projekt AlterDrive był realizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego w partnerstwie międzynarodowym w skład którego wchodziły:
· AIJU - Technological Institute for Children’s Products and Leisure – Ibi ; Hiszpania;
· Akademie řemesel Praha – Střední škola technická – Praga; Czechy;
· Perfect Project Sp. z o.o – Białystok; Polska;
· ERA Evropská rozvojová agentura – Praga; Czechy.
Dziękujemy naszym partnerom projektowym za współpracę - mają oni swój znaczący udział w sukcesie Centrum Kształcenia Zawodowego.