Duplikat Otwarcie wystawy ,,Ciechanowiecka Kuźnia Talentów" w Muzeum Rolnictwa


25 lutego w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,Ciechanowiecka Kuźnia Talentów", w której już po raz piąty prezentowane są artystyczne dokonania młodych artystów z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Ciechanowcu. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali m.in. Wicestarosta Wysokomazowiecki, Leszek Gruchała, Dyrektor Muzeum Rolnictwa, Dorota Łapiak oraz Burmistrz Ciechanowca, Eugeniusz Święcki.

 

W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych, radni Rady Powiatu oraz Rady Miejskiej w Ciechanowcu, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek samorządowych, nauczyciele oraz głowni bohaterowie wydarzenia - uczniowie i absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Ciechanowcu. Uroczystość otworzył występ szkolnego chóru, który dowiódł, iż talenty ciechanowieckiej młodzieży sięgają nie tylko sztuk plastycznych, ale też muzycznych. 

 

Jak podkreśliła Dyrektor Muzeum, Dorota Łapiak zaprezentowana ekspozycja wpisuje się w tradycję promowania przez muzeum ludzi o uzdolnieniach plastycznych. 

 

Już po raz piąty w naszych skromnych progach prezentujemy twórczość uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Ciechanowcu. Uczestnicząc w poprzednich wystawach mogli państwo śledzić poczynania uczniów na początku ich nauki. Dzisiaj mogą państwo na własne oczy zobaczyć i ocenić ich progres artystyczny na finiszu edukacji. Udostępniamy ekspozycję, na której zaprezentowane zostały prace dyplomowe 35 absolwentów ciechanowieckiej szkoły artystycznej.

 

 

Podczas uroczystości przedstawiono krótką historię placówki, założonej w 2009 roku z inicjatywy ówczesnego Dyrektora ZSOiZ w Ciechanowcu, Eugeniusza Święckiego, Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz Dyrektor Muzeum Rolnictwa. Placówka jest sześcioletnią szkołą plastyczną, obejmującą naukę w gimnazjum i szkole średniej. 

Oprócz realizowania standardowego programu nauczania (j. polski, matematyka, j. angielski) uczniowie rozwijają również potencjał artystyczny, aktywnie uczestnicząc w zajęciach plastycznych. Mają w nich okazję zapoznać się z tajnikami rysunku, malarstwa, projektowania, komputerowych programów graficznych, a także fotografii i historii sztuki. Po zakończeniu sześcioletniego cyklu uczniowie przystępują do egzaminów końcowych, maturalnego oraz zawodowego. Ich pozytywne zdanie jest gwarancją solidnego przygotowania młodego człowieka do pracy w zawodzie plastyka, jak też dalszej edukacji na studiach wyższych. Znaczącą pozycję OSSP potwierdzają wysokie wyniki egzaminów, sukcesy uczniów w konkursach artystycznych i przedmiotowych oraz wysokie miejsca w rankingach edukacyjnych. Jak podkreślił wieloletni dyrektor ZSOiZ, obecny Burmistrz Ciechanowca, Eugeniusz Święcki, obawy wielu rodziców uczniów OSSP dotyczyły tego, czy ich dzieci zostaną odpowiednio przygotowane do egzaminu maturalnego.

 

Kiedy tworzyłem tę szkołę, rodzice mieli wiele obaw, oddając swoje dzieci. Powiedziałem, że nie będę dyrektorem jeśli ktokolwiek z nich nie zda matury lub egzaminu zawodowego. Nie zdarzyło się, by był absolwent, który nie zdał matury lub egzaminu końcowego. Dzisiaj zostaliśmy zaproszeni na wystawę prac dyplomowych naszych absolwentów. Zapraszam do obejrzenia tych prac. Gratuluję młodzieży, absolwentom, a także rodzicom, którym dziękuję, że odważyli się wysłać swoje dzieci do tej szkoły. 

 

W związku z wygaszaniem szkół gimnazjalnych pojawiła się obawa co do przyszłości OSSP w Ciechanowcu. Burmistrz podkreślił, iż dalsze kontynuowanie szkoły jako Liceum Plastycznego będzie możliwe, jeśli tylko dojdzie do porozumienia w tej kwestii organu prowadzącego i Ministerstwa Kultury. O dalsze losy placówki spokojny był otwierający wystawę Wicestarosta Wysokomazowiecki, Leszek Gruchała.

 

Szkoła będzie dalej trwać. Przy takim wsparciu Dyrektor Muzeum i Burmistrza Miasta jestem bardzo spokojny o przyszłość tej szkoły. Widzimy wszyscy, że warto, aby tak było. Ciechanowiec sam w sobie to perła w koronie naszego powiatu. W Ciechanowcu udało się zachować piękno, które towarzyszy nam przez cały czas. Z tego piękna mogą czerpać uczniowie szkoły w swojej pracy. Być może już niedługo absolwenci tej szkoły będą mieć swoje wystawy nie tylko na terenie naszego województwa, ale też innych miast Polski. Takiej młodzieży każdy może nam pozazdrościć. Trzeba kontynuować tę dobrą passę. Drodzy absolwenci i uczniowie, życzę wam samych sukcesów, abyście mogli dalej się realizować, bo macie do tego niepowtarzalną okazję. 

 

Wicestarosta podziękował również dyrekcji i pracownikom Muzeum Rolnictwa za pomoc przy organizacji wystawy oraz wieloletnie wspieranie młodych artystów z Ciechanowca.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wizyty w Muzeum, gdzie podziwiać można prace dyplomowe absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych. 

Głównymi tematami prac prezentowanych na wystawie są różnego rodzaju plakaty teatralne, społeczne, projekty książek, kalendarzy, katalogów, gier planszowych, okładek płyt, infografiki czy też projekty stron internetowych. Uzupełnieniem wystawy są prace z ostatniego roku nauki malarstwa, rysunku i rzeźby, prezentujące różnorodne, wybrane tematy, takie jak martwa natura, pejzaże, studium postaci. Dominującą techniką prac jest grafika komputerowa, rysunek ołówkiem i cienkopisem, technika akrylowa, pastel, techniki mieszane i inne.