Informacja z przebiegu szkoleń osób bezrobotnych w 2022 roku


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 690 z późn. zm.) powiatowe urzędy pracy inicjują, organizują i finansują szkolenia grupowe indywidualne oraz przyznaje bony szkoleniowe w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej osób bezrobotnych, w szczególności w przypadku:

  • ­ braku kwalifikacji zawodowych;
  • ­ konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji;
  • ­ utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie;
  • ­ braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.

Szkolenia grupowe są inicjowane przez urząd i kierowane do określonej grupy osób bezrobotnych (w zależności od typu szkolenia i zawodu).

Szkolenia indywidualne są realizowane na wniosek osoby bezrobotnej, jeżeli uzasadni ona celowość szkolenia, a jego koszt w części finansowanej przez urząd pracy nie przekroczy 300% przeciętnego wynagrodzenia.

Bon szkoleniowy stanowi gwarancję skierowania bezrobotnego do 30 roku życia na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenia kosztów, które zostaną poniesione w związku z podjęciem szkolenia. Przyznanie i realizacja bonu szkoleniowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania oraz uprawdopodobnienia przez bezrobotnego podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. W ramach bonu szkoleniowego starosta finansuje bezrobotnemu koszty:

  • ­jednego lub kilku szkoleń, w tym kosztów kwalifikacyjnego kursu zawodowego i kursu nadającego uprawnienia zawodowe – w formie wpłaty na konto instytucji szkoleniowej,
  • niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych – w formie wpłaty na konto wykonawcy badania,
  • przejazdu na szkolenia – w formie ryczałtu wypłacanego bezrobotnemu,
  • zakwaterowania, jeśli zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania – w formie ryczałtu wypłacanego bezrobotnemu do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu szkoleniowego.

W roku 2022 Powiatowy Urząd Pracy w Wysokiem Mazowieckiem nie realizował bonów szkoleniowych.

Organizacja szkoleń planowana była w ramach prowadzonych programów i projektów finansowanych między innymi ze środków Funduszu Pracy przyznanych algorytmem, środków pochodzących z rezerwy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szkolenie obejmuje przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia. Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, ale gdy wymaga tego program – do 12 miesięcy. Szkolenie dla osób bez kwalifikacji zawodowych może trwać do 12 miesięcy, a gdy wymaga tego program – do 24 miesięcy.

Bezrobotnemu w trakcie odbywania szkolenia, na które został skierowany, przysługuje stypendium w wysokości 120% zasiłku pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia stypendium ustala się proporcjonalnie.

W roku 2022 Powiatowy Urząd Pracy w Wysokiem Mazowieckiem realizował wyłącznie szkolenia indywidualne.

Z powyższej formy wsparciaskorzystało 28 osób, w tym 21 szkoleń sfinansowano ze środków Funduszu Pracy, 7 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020.

W wyniku kształcenia w trybie indywidualnym osoby bezrobotne uzyskały kwalifikacje miedzy innymi w zawodzie: instruktor sportu, trener personalny, kierowca autobusu, kierowca samochodu ciężarowego z przyczepą (prawo jazdy kat. C, C+E, kwalifikacja wstępna przyśpieszona do prawa jazdy kat. C), operator sprzętu ciężkiego (operator koparko – ładowarki, operator równiarki, operator ładowarki).

 

 

 

  

 

Analiza osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, które rozpoczęły szkolenie w roku 2022 wskazuje, że w grupie 28 uczestników szkoleń 21 osób to młodzież do 30 roku życia, 3 - osoby długotrwale bezrobotne, 11 – bez doświadczenia zawodowego, 1 – osoba niepełnosprawna, 11 – bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, oraz 19 osób zamieszkałych na terenach wiejskich.

Na realizację szkoleń w okresie 11 miesięcy 2022 roku ogółem wydatkowano kwotę 183.485,49 zł.

Na dzień 05.12.2022 roku z grupy 25 osób bezrobotnych które ukończyły szkolenia zawodowe zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą w okresie 3 miesięcy od daty zakończenia szkolenia podjęło 17 osób, co daje efektywność na poziomie około 68%.

 

Opracował:

Marcin Ostrowski