Jubileusz 20-lecia powiatu wysokomazowieckiego
10 listopada w ramach obchodów 20. rocznicy działalności samorządowego powiatu wysokomazowieckiego oraz 100. rocznicy utworzenia powiatów w niepodległej Polsce odbyła się uroczysta, XI Sesja Rady Powiatu Wysokomazowieckiego VI kadencji. Oprócz radnych i członków zarządu powiatu wysokomazowieckiego oraz przedstawicieli władz samorządowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, w tym niezwykłym jubileuszu udział wziął m.in. Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski.
Uroczystości związane z uczczeniem 20-lecia powiatu wysokomazowieckiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. ap. Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem, sprawowaną przez ks. bp. Janusza Stepnowskiego. W swojej homilii ks. bp. podkreślił niezwykłe znacznie patriotyzmu i tożsamości narodowej mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Następnie uroczystości jubileuszowe przeniosły się do Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie Przewodnicząca Rady Powiatu, Dorota Łapiak oficjalnie otworzyła XI Sesję Rady Powiatu oraz przywitała przybyłych gości: Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego, dotychczasowego Posła na Sejm RP oraz Senatora elekta, Jacka Boguckiego, Senatora elekta Marka Komorowskiego, Posłankę elekt, Aleksandrę, Szczudło, Posła elekta, Stefana Krajewskiego, Posła elekta, Lecha Kołakowskiego, Wojewodę Podlaskiego, Bohdana Paszkowskiego, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, Marka Olbrysia, Członka Zarządu Województwa Podlaskiego, Marka Malinowskiego, Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego, Łukasza Siekierko, radnych i członków zarządu powiatu wysokomazowieckiego, w tym Starostę Wysokomazowieckiego, Bogdana Zielińskiego i Wicestarostę, Leszka Gruchałę, burmistrzów i wójtów z terenu powiatu wysokomazowieckiego, starostów z terenu województwa podlaskiego, poczty sztandarowe, przedstawicieli duchowieństwa, służb mundurowych, inspekcji, straży, przedsiębiorców, dyrektorów powiatowych jednostek organizacyjnych oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem.
- Dla nas, radnych powiatu wysokomazowieckiego wszystkich kadencji jest to ogromne wydarzenie i bardzo ważna uroczystość - podkreśliła Przewodnicząca Rady Powiatu.
- W przededniu 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w 100. rocznicę utworzenia powiatów, w tym powiatu wysokomazowieckiego w niepodległej Polsce, tutaj na ziemi wysokomazowieckiej obchodzimy również 20. rocznicę działalności samorządowego powiatu wysokomazowieckiego - powiedział Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński. - Te piękne jubileusze są niezwykłym świętem i wydarzeniem dla naszej lokalnej społeczności, która ma poczucie więzi, wyznaje wspólne wartości oraz zawsze posiada wysokie ambicje i stara się je realizować w maksymalnym wymiarze.
Starosta Wysokomazowiecki w swym wystąpieniu przytoczył historię powstania powiatu wysokomazowieckiego. Dnia 2 sierpnia 1919 roku Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o podziale administracyjnym kraju i utworzeniu województwa białostockiego. Ten sam sejm 15 sierpnia 1919 roku utworzył powiat wysokomazowiecki. Siedziba powiatu mieściła się wówczas w budynku niedaleko ul. Rynek Piłsudskiego, u wylotu ul. Mystkowskiej w Wysokiem Mazowieckiem. W skład powiatu wchodziły trzy miasta: Tykocin, Sokoły i Wysokie Mazowieckie. Powiat składał się z 9 gmin: Klukowo, Kowalewszczyzna, Piekuty, Piszczaty, Poświętne, Sokoły, Stelmachowo, Dąbrowa Wielka i Wysokie Mazowieckie. Jak podkreślił starosta, miłość do Boga i ojczyzny, przywiązanie do wartości chrześcijańskich i narodowych, pochodzenie szlacheckie, praca na swoim bez oglądania się na pomoc innych, to znaki szczególne naszych mieszkańców. Te cechy były dostrzegane przy powołaniu naszego powiatu w wyniku reformy administracyjnej z 1998 roku, na mocy której z dniem 1 stycznia 1999 pojawił się samorządowy powiat wysokomazowiecki skupiający 10 gmin: miasto Wysokie Mazowieckie, miasto i gminę Ciechanowiec, miasto i gminę Czyżew, miasto i gminę Szepietowo, gminę wiejską Wysokie Mazowieckie, gminy Sokoły, Nowe Piekuty, Klukowo, Kulesze Kościelne i Kobylin Borzymy.
- To bez wątpienia ogromny sukces ludzi marzących o samorealizacji mieszkańców tych małych ojczyzn - zaznaczył starosta, Bogdan Zieliński. - Powstał solidny partner dla gmin, dzięki któremu nasi mieszkańcy zyskali nowe możliwości realizacji swoich celów i marzeń. Powstanie powiatu w takim kształcie zawdzięczamy przede wszystkim determinacji ludzi, sprawujących władzę w naszych miastach i gminach w II kadencji samorządu gminnego w latach 1994-1998. Podziękowania należą się także tym osobom, które funkcjonowały na różnego rodzaju stanowiskach i były przychylne naszej sprawie. Wszystkim państwu za te działania bardzo dziękuję.
Jak podkreślił starosta, marką naszego powiatu są przede wszystkim rolnicy i przedsiębiorcy, zaś pierwsza kadencja rady powiatu, z Przewodniczącym Stefanem Brzozowskim, Starostą Jackiem Boguckim i Wicestarostą Dorotą Łapiak znakomicie wypracowała model samorządowego powiatu i jego instytucji oraz trwale wyznaczyła cele, które kolejne kadencje starają się realizować. Starosta zwrócił uwagę, iż naszym znakiem rozpoznawczym jako struktur powiatowych jest podejście proinwestycyjne. Od samego początku swego istnienia powiat przeznaczał znączące środki na swój rozwój. Przez tych 20 lat niemal 30% każdego rocznego budżetu stanowiły inwestycje. W 1999 roku nakłady na inwestycje wynosiły 7,5%, w ubiegłym roku sięgnęły zaś 45%. Powiat wysokomazowiecki od wielu lat pozostaje w ścisłej czołówce powiatów w Polsce pod względem inwestycji, m.in. zajął II miejsce w Polsce pod względem inwestycji per capita za lata 2016-2018. Starosta zaznaczył, iż największym beneficjentem pozyskiwanych środków są drogi powiatowe, których powiat wysokomazowiecki posiada łącznie ponad 600 km. W ciągu 20 lat przebudowano ponad 370 km dróg powiatowych za około 250 mln złotych. Największy procent tej kwoty, tj. 102 mln złotych, stanowiły środki ze źródeł zewnętrznych. W roku 2019 zakontraktowano 17 inwestycji na łączną kwotę 67 mln złotych, z czego dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych to 46 mln złotych. Starosta skierował serdeczne podziękowania do Wojewody Podlaskiego, Bohdana Paszkowskiego za zrozumienie potrzeb mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego.
Równie duży rozwój przeżyła powiatowa oświata. W ciągu 20 lat wyremontowano i ocieplono wszystkie jednostki oświatowe, prowadzone przez powiat wysokomazowiecki oraz stworzono i wybudowano nową szkołę, czyli Centrum Kształcenia Zawodowego im. Armii Krajowej w Wysokiem Mazowieckiem. Korzystając z dofinansowań m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego udało się zmodernizować budynki dydaktyczne, wybudować nowe hale sportowe oraz kompleksy boisk sportowych, wyposażyć szkoły w niezbędny sprzęt i materiały dydaktyczne. Osiągnięcia te zostały dostrzeżone na szczeblu krajowym - 2 września 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Wysokiem Mazowieckiem odbyła się Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020. Duże zmiany miały miejsce również w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Zakupiono nowoczesny sprzęt, w tym angiograf i tomograf komputerowy, rozbudowano blok operacyjny, część zabiegową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, stworzono nowoczesną pracownię rehabilitacji oraz lądowisko dla helikopterów. W ostatnich tygodniach na modernizację szpitala udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Finansów i Rozwoju w kwocie 12 mln złotych, co pozwoli na przeprowadzenie inwestycji do 2022 roku. Rozwój nastąpił również wśród powiatowych jednostek organizacyjnych - Powiatowy Urząd Pracy oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie uzyskały nowe siedziby, siedziba Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach została poddana termomodernizacji. Powiat wysokomazowiecki co roku przeznaczał środki na zakup sprzętu dla Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem.
Starosta Wysokomazowiecki oraz Przewodnicząca Rady Powiatu wręczyli pamiątkowe statuetki osobom, których pomoc i wsparcie miały szczególny wpływ na rozwój powiatu: Ministrowi Edukacji Narodowej, Dariuszowi Piontkowskiemu, Senatorowi Elektowi, Jackowi Boguckiemu oraz Wojewodzie Podlaskiemu, Bohdanowi Paszkowskiemu.
Przewodnicząca Rady Powiatu, Dorota Łapiak odczytała Stanowisko Rady Powiatu z dnia 10 listopada z okazji 20-lecia Powiatu Wysokomazowieckiego oraz 100. Rocznicy Powstania Powiatów w Niepodległej Polsce:
,,Rada Powiatu Wysokomazowieckiego w roku jubileuszowym dwudziestolecia samorządu powiatowego, jak też w setną rocznicę powstania pierwszego w niepodległej Polsce powiatu wysokomazowieckiego wyraża głęboką wdzięczność oraz składa wyrazy szacunku i uznania wszystkim mieszkańcom, którzy na przestrzeni lat swoją pracą i oddaniem przyczynili się do rozwoju naszej małej ojczyzny. Pragniemy nawiązać do czasów i ludzi, mających znaczący wpływ na dzieje naszego powiatu, poczynając od pierwszego Starosty Wysokomazowieckiego, Józefa Zycherta, który funkcję tę pełnił od powstania w niepodległej Polsce od 15 sierpnia 1919 roku aż do 31 grudnia 1928 roku. Z jego inicjatywy dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy polskich w latach 1918-1921 wystawiony został w Wysokiem Mazowieckiem w 1928 roku pomnik niepodległości. W okresie międzywojennym zaszczytną funkcję starosty wysokomazowieckiego pełnili także:
- Romuald Klimowiecki na przełomie lat 20/30-tych
- Adam Demidecki-Demidowicz (1928-1932)
- Tadeusz Raczyński (1932-1937)
- Józef Świątkiewicz (1937)
- Leon Parszut
Ich nazwiska pozostają na zawsze w naszej pamięci. 1 stycznia 1999 roku po transformacji ustrojowej naszego kraju powrócono do koncepcji trójstopniowej struktury podziału terytorialnego, dzięki czemu powiat wysokomazowiecki znów pojawił się na mapie Polski. Wraz z reaktywacją powiatu powrócił po latach niebytu tytuł starosty. Pierwszym starostą wybrany został Jacek Bogucki, który pełnił swoją funkcję w latach 1999-2005. Jego następcą jest urzędujący do dnia dzisiejszego Bogdan Zieliński. Dwie zbiegające się w roku bieżącym rocznice naszego powiatu skłaniają do podsumowań i refleksji. Przemiany ustrojowe, gospodarcze, społeczne i mentalne odmieniły powiat wysokomazowiecki we wszystkich sferach życia. W dużej mierze jest to zasługa samorządowców, zarówno obecnej jak i wszystkich poprzednich kadencji, którzy aktywnie uczestniczyli w tak ważnym procesie. Dotychczasowa działalność powiatów potwierdziła celowość ich powstania, a władze samorządowe pokazały, że potrafią lepiej. oszczędniej i efektywniej gospodarować. Pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim samorządowcom za to, że swoją pracę traktowali jako zaszczytne powołanie, służbę, wręcz misję, którą należało wypełniać w sposób uczciwy i odpowiedzialny. Wyrażamy szczególną wdzięczność za to, że przez ten czas byli z ludźmi i dla ludzi. Deklarujemy, że w podejmowanych działaniach rady obecnej kadencji, zachowując pamięć o historii tradycjach powiatu wysokomazowieckiego również z największą troską będziemy dbali o jego rozwój i pomyślne funkcjonowanie. Dzisiejsza uroczystość to święto całej naszej lokalnej społeczności, mieszkańców, władz powiatowych, radnych wszystkich kadencji, pracowników starostwa, powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży. Z tej okazji pragniemy złożyć wszystkim serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz realizacji zamierzeń w pracy zawodowej. Niech dotychczasowy zapał i entuzjazm towarzyszą nam w następnych latach pracy i działalności. Niech ten okres będzie czasem śmiałych planów i realizacji wytyczonych celów, a mądre działanie przyniesie naszemu powiatowi wymierne rezultaty."
Serdeczne gratulacje z okazji tak pięknego jubileuszu złożył Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski:
- Powiat wysokomazowiecki jest szczególny nie tylko na mapie województwa podlaskiego, ale w skali całego kraju. Ten rozwój gospodarczy jest doceniany na różnych forach samorządowych czy w plebiscytach. To pokazuje, że nawet przy strukturze gospodarczej, gdzie dominuje rolnictwo tez można osiągać bardzo dobre wyniki gospodarcze, dzięki którym ludziom żyje się dużo lepiej. Mam nadzieję, że pasmo tych sukcesów będzie kontynuowane. Przywiązanie do polskości, tradycji, wolności - inne powiaty i władze samorządowe tego mogłyby się od was uczyć. (...) Mam nadzieję, że będziecie to kontynuować. Pokazujecie, że tradycja połączona z umiejętnym prowadzeniem polityki gospodarczej prowadzi do rozwoju. Połączenie tradycji i nowoczesności przesądza o tym, że jesteście powiatem wyjątkowym.
Do gratulacji oraz życzeń pomyślności na kolejne lata przyłączyli się m.in. Senator Elekt, Jacek Bogucki, Wojewoda Podlaski, Bohdan Paszkowski oraz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Marek Olbryś, który wraz z radnymi sejmiku województwa podlaskiego wręczył Staroście Wysokomazowieckiemu pamiątkowy grawerton. Krótką historię dziejów powiatu wysokomazowieckiego przed 1989 rokiem przedstawił zebranym prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz.