LIST OTWARTY DO ROLNIKÓW
Szanowni Rolnicy !
Nadchodzą żniwa. Za kilka dni podlascy rolnicy rozpoczną zbiory, zwieńczenie całorocznej pracy każdego rolnika. Będzie to czas ciężkiej pracy, często w spiekocie, kurzu i stresie wywołanym pogodą. Jednak każdy rolnik, obojętnie jaki będzie plon, powinien zadbać o to, aby żniwa przebiegły bezpiecznie dla niego i członków jego rodziny.
W roku 2012 odnotowano ponad 30 poważnych wypadków. Cztery z nich przyniosły śmierć poszkodowanym, a kilkanaście osób zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było troje dzieci. Najwięcej wypadków zdarzyło się podczas przewożenia pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak: przyczepy załadowane i puste, błotniki, stopnie wejściowe, czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów oraz usuwania awarii, „zapchań”, czy regulacji włączonych maszyn, szczególnie pras rolujących.
Aby uniknąć podobnych nieszczęść należy:
- doprowadzić kombajny, prasy i inne maszyny używane do prac żniwnych do dobrego stanu technicznego, by nie naprawiać ich podczas prac na polu,
- stosować osłony przekładni napędowych i innych części ruchomych maszyn,
- bezpiecznie przewozić osoby pracujące przy żniwach z i na pole, na przykład samochodem osobowym lub rowerem,
- zapewnić dzieciom opiekę dorosłych w domu, aby nie towarzyszyły rodzicom
w pracy na polu, - zapewnić napoje chłodzące i nakrycia głowy wszystkim pracującym na słońcu,
- nie podejmować pracy po spożyciu alkoholu.
Apeluję by szczególną opieką otoczyć dzieci i młodzież do lat 15. Jeżeli ich pomoc jest niezbędna w Państwa gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać za względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne. Nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągników, kombajnu i innych maszyn rolniczych, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy. Wszystkie podjęte działania zapobiegawcze pozwolą uniknąć wypadków przy pracach żniwnych.
W lipcu i sierpniu pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzą, już po raz kolejny
w ciągu ostatnich lat Państwa gospodarstwa. Proszę ich się nie obawiać, bo przychodzą do państwa jako doradcy mający za zadanie pomóc, doradzić i pokazać jak można poprawić bezpieczeństwo pracy w Państwa gospodarstwie. Jednocześnie zapraszamy do udziału w konkursie „Żniwa mogą być bezpieczne” , którego regulamin zamieszczamy w zakładce.
Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku
Marek Aleksiejuk