O współpracy szkół zawodowych z pracodawcami w ZSOiZ w Czyżewie


20 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie odbyła się konferencja ,,Współpraca szkoły z przedsiębiorcami kluczem do sukcesu na egzaminach zawodowych i sposobem pozyskania wykwalifikowanych pracowników". Podczas spotkania omówiono temat roli i znaczenia współpracy szkoły z pracodawcami, wpływu, jaki przedsiębiorcy powinni mieć na nauczane w szkole umiejętności oraz formy wsparcia, oferowane w tej kwestii przedsiębiorcom przez Powiatowy Urząd Pracy.

 

Dyrektor ZSOiZ w Czyżewie, Przemysław Uszyński powitał wszystkich zaproszonych gości, w tym Starostę Wysokomazowieckiego, Bogdana Zielińskiego, Burmistrz Czyżewa, Annę Bogucką, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wysokiem Mazowieckiem, Annę Milewską, ks. Eugeniusza Sochackiego, przedstawicieli Podlaskiego Kuratorium Oświaty, a także obecnych pracodawców z gminy Czyżew oraz powiatu wysokomazowieckiego i uczniów.

 

- Dziś chcemy rozmawiać o kompetencjach przyszłych pracowników, o tym co cenią pracodawcy i jakich pracowników potrzebują - zaznaczył dyrektor Uszyński. - Chciałbym, abyśmy zwrócili uwagę na to, jakie kwalifikacje zawodowe są potrzebne młodzieży, by być pożądanym na rynku pracy pracownikiem. Pochylmy się nad zagadnieniem wzmocnienia wpływu pracodawców na to, jaki poziom umiejętności mogą osiągać absolwenci naszej szkoły poprzez zapewnienie praktyk zawodowych i możliwość zatrudnienia w okresie szkoły średniej. Porozmawiajmy dzisiaj o kompetencjach i potrzebach przyszłych pracowników.

 

Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński serdecznie podziękował dyrekcji za zorganizowanie konferencji, będącej doskonałą okazją do wymiany poglądów na temat współczesnego kształcenia zawodowego.

 

- ZSOiZ w Czyżewie to szkoła, która od zawsze znana była z dobrej współpracy z pracodawcami, celem przygotowania wykwalifikowanej kadry pracowniczej, która zasili te przedsiębiorstwa - powiedział starosta. - Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ sytuacja na rynku pracy zmieniła się diametralnie w stosunku do tego co było kilka, kilkanaście lat temu. Mamy do czynienia z bardzo niskim bezrobociem, ale wszyscy pracodawcy mają dylemat przy przyjmowaniu do pracy nowych osób, pracownik nie zawsze przychodzi w pełni przygotowany do podjęcia pracy. Bardzo istotną sprawą jest to, aby szkoła zawodowa mogła wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i aby na poziomie szkoły ponadpodstawowej młodzi ludzie uczyli się kluczowych kompetencji pracowniczych. Dziękuję raz jeszcze za zorganizowanie tej konferencji panu dyrektorowi oraz wszystkim obecnym pracodawcom za zainteresowanie.

 

W dalszej części konferencji Starszy Wizytator w Podlaskim Kuratorium Oświaty, Wojciech Kowalik omówił rolę współpracy szkoły z pracodawcami w świetle reformy szkolnictwa, odnosząc się m.in. do problemów w komunikacji między placówkami oświatowymi a przedsiębiorcami, wpływu pracodawców na nauczane w szkole umiejętności, a także znaczenia praktyk zawodowych i kursów, koniecznych do zdobycia nie tylko podstawowej wiedzy zawodowej, ale też tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca w zespole, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem czy rozwiązywanie konfliktów. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wysokiem Mazowieckiem, Anna Milewska omówiła formy finansowego wsparcia pracodawców, decydujących się na zatrudnienie nowych pracowników, m.in. staże, prace interwencyjne oraz refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Podczas konferencji wystąpił również absolwent szkoły w Czyżewie, Mateusz Wawrzeńczuk, który podzielił się z zebranymi własnymi doświadczeniami z odbytych praktyk zawodowych, także tych zagranicznych, podkreślając ich rolę w zdobywaniu umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych.