Obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych" w Czyżewie


1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych". Uroczystości związane z upamiętnieniem żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia odbyły się 28 lutego w Czyżewie.

 

Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości i Tablicą Narodowych Sił Zbrojnych, po czym przeniosły się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie Burmistrz Czyżewa, Anna Bogucka powitała przybyłych gości, m.in. ks. proboszcza, Eugeniusza Sochackiego, przedstawicieli Koła Sybiraków, członków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, rodzinę ppor. Franciszka Goska ps. ,,Sęk", radnych Rady Miejskiej, dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych oraz zgromadzoną w sali widowiskowej młodzież. 

 

Pani Burmistrz przypomniała obecnym historię ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w Polsce obchodzimy od 2011 roku. Projekt ustawy w tej sprawie skierował do sejmu w lutym 2010 roku prezydent RP, ś.p. Prof. Lech Kaczyński, honorowy obywatel Gminy Czyżew. Niestety ustawa weszła w życie już po jego śmierci, 3 lutego 2011 roku.

 

W uzasadnieniu do projektu ustawy można przeczytać, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  ,,jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata". 

 

Trzeba było długo czekać, by móc oddawać hołd, upamiętniać ludzi, którzy swoją niezłomną postawą bronili niepodległej Polski - powiedziała Burmistrz, Anna Bogucka. -  Zakończenie II Wojny Światowej nie oznaczało końca walki o wolność Polski. Dowodzone przez żołnierzy polskiego państwa podziemnego oddziały kontynuowały walkę tym razem z komunistycznym aparatem represji. (...) Pomimo ogromnych dysproporcji sił i niekorzystnej sytuacji geopolitycznej żołnierze niezłomni pozostali wierni niepodległemu państwu polskiemu, czemu dawali wyraz w bohaterskiej walce. W PRL członkowie tzw. II Konspiracji byli szykanowani, torturowani, zabijani. Myślę że najlepiej wiedzą o tym członkowie ich rodzin. Wiedzą, jak trudno było dostać się komuś z rodziny do szkoły, pracy, wszystko za to, że żołnierze niezłomni walczyli o niepodległość Polski. Władze komunistyczne czyniły też wszystko, by ich postawę, czyn zbrojny, bohaterstwo, a także ich samych wymazać na zawsze z pamięci Polaków. Za swoje poświęcenie zostali wyklęci i skazani na niepamięć.  

 

Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych" wybrana została nieprzypadkowo. 1 marca w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce - będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami ,,Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".