Ostatnie Pożegnanie Wicestarosty Wysokomazowieckiego


27 lutego członkowie rodziny ś.p. Leszka Gruchały, społeczność powiatu wysokomazowieckiego, przedstawiciele władz samorządowych, szkół, służb mundurowych, duchowieństwa i powiatowych jednostek organizacyjnych uczcili pamięć zmarłego 24 lutego Wicestarosty Wysokomazowieckiego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Kościele p.w. św. ap. Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem.

 

W Mszy Żałobnej udział wzięły setki mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego, w tym poczty sztandarowe, przedstawiciele Bractw Kurkowych, uczniowie szkół, przyjaciele i współpracownicy ś.p. Leszka Gruchały.

W imieniu rodziny, zmarłego pożegnała córka Marta.

 

- Całe swoje życie poświęciłeś niesieniu pomocy innym ludziom. Żyłeś pracą, która kształtowała twój charakter. Miałeś idee, którym się poświęcałeś, wartości, którymi się kierowałeś, wyjątkowe poczucie humoru, przez które byłeś rozpoznawalny, którego tak nam wszystkim dzisiaj bardzo brakuje. Mimo natłoku obowiązków, zawsze znajdowałeś czas dla swojej rodziny. Tylko ty potrafiłeś tak rozmawiać z ludźmi, rozumiałeś ich potrzeby, potrafiłeś mądrze doradzić, zjednać niejednokrotnie różniących się od siebie ludzi. (…) Dziękuję za ciężką walkę do samego końca, za to że pozwoliłeś nam przygotować się na twoje odejście. Pamięć o tobie na zawsze pozostanie w naszych sercach.

 

 

Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński podkreślił, iż ś.p. Leszek Gruchała był jednym z niewielu radnych, który mandat radnego powiatowego pełnił od początku powstania samorządowych powiatów, tj. od 1998 roku, co na przestrzeni lat było dowodem ogromnego, niegasnącego zaufania i sympatii, jakim się cieszył wśród mieszkańców powiatu.

 

Poznałem go w wyborach samorządowych w 2002 roku, gdy obaj trafiliśmy do zarządu powiatu. W 2005 roku ja zostałem starostą, a on wicestarostą. Od tamtej pory byliśmy nierozerwalnym tandemem – powiedział starosta. - Niemal 15 lat razem, na dobre i na złe, w doli i niedoli. Potrafiliśmy ze sobą przeżyć i przepracować taki szmat czasu. Z perspektywy tych piętnastu lat mogę powiedzieć, że na lepszego zastępcę, lepszego przyjaciela nie mogłem trafić. Byłeś dla mnie podporą, doradcą, wzmocnieniem. Byłeś przede wszystkim wielkim patriotą polskim, a w wymiarze lokalnym patriotą wysokomazowieckim, oddanym niezmiennie sprawom Polski i naszego powiatu. (…) Sukcesy osiągane przez powiat wysokomazowiecki nie byłyby możliwe bez osobistego zaangażowania pana wicestarosty. Potrafił załatwić wszystko, bez względu na okoliczności. (…) Leszku, zostawiasz naszą rodzinę powiatową w głębokim bólu i smutku. Powiem to nie tylko w swoim imieniu: Co my teraz bez ciebie zrobimy? A od siebie powiem: Przecież ja nigdy nie miałem innego zastępcy jak ty. Ludzie też nie pamiętają innego wicestarosty jak Leszek Gruchała. (…) Dziękuję ci dzisiaj w imieniu wszystkich mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego, w imieniu radnych rady powiatu wszystkich kadencji, w imieniu Zarządu Powiatu, wszystkich jednostek organizacyjnych, samorządów gminnych, wszystkich zgromadzonych tu samorządowców za lata służby jako radnemu powiatowemu i Wicestaroście Wysokomazowieckiemu, ale dziękuję ci też jako człowiekowi i przyjacielowi.

 

Żegnający zmarłego przyjaciele i współpracownicy wspominali nietuzinkowe poczucie humoru Wicestarosty Wysokomazowieckiego, powszechną sympatię, jaką cieszył się wśród pracowników Starostwa Powiatowego i powiatowych jednostek organizacyjnych, jego ogromną wiedzę historyczną, patriotyzm, a także niezmienną chęć niesienia pomocy ludziom. Pan Starosta był niestrudzonym realizatorem imprez kulturalnych i sportowych, których przygotowanie nie byłoby możliwe bez jego osobistego zaangażowania, uczestniczył także  w realizowaniu zadań z zakresu pomocy społecznej, pomocy osobom niepełnosprawnym i bezrobotnym.

 

Po Mszy Świętej kondukt żałobny przeszedł ulicami Wysokiego Mazowieckiego. Ś.p. Leszek Gruchała spoczął na miejscowym cmentarzu.  

 

Pan Leszek Gruchała urodził się 23 lipca 1960 roku w Wysokiem Mazowieckiem. W swoim mieście rodzinnym ukończył  szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Tytuł magistra administracji uzyskał na Uniwersytecie w Białymstoku. Pracę zawodową rozpoczął w 1979 r. zatrudniając się w Zakładach Azotowych „Włocławek” we Włocławku. Od 1982 roku pracował w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii w Białymstoku, następnie w S.H i U.Z. w Piątnicy i od 1993 roku prowadził własną działalność gospodarczą. Swoją działalność w samorządzie powiatowym rozpoczął w 1998 roku jako radny rady powiatu. W 2002 roku został członkiem Zarządu Powiatu Wysokomazowieckiego, a od 18 października 2005 roku pełnił funkcję Wicestarosty Wysokomazowieckiego do dnia dzisiejszego.

 

Cześć Jego Pamięci!