Pracowite półrocze szkolnego wolontariatu w ZSOiZ w Czyżewie
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie powstało „Szkolne Koło Wolontariatu”. Organizacja zaczęła działać z potrzeby serca, gdyż już od dawna uczniowie zwracali uwagę na osoby potrzebujące i pokrzywdzone przez los. Organizowali różnorodne akcje charytatywne, potwierdzając swoim postępowaniem słowa patrona szkoły, Stefana Kardynała Wyszyńskiego:
Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka
Oficjalne powstanie koła było tylko sformalizowaniem tego, co działo się od dawna w szkole.
Mówiąc o wolontariacie, należy wspomnieć o osobie, która jest niejako sercem tej grupy, o opiekunie koła - pani Barbarze Sienickiej, która motywuje młodzież i wspiera w każdym działaniu. Zaraża swoim optymizmem i jest źródłem wspaniałych pomysłów.
Obecnie Szkolne Koło Wolontariatu skupia 35 osób. Głównym celem jest pomoc najbardziej potrzebującym. Na ten rok szkolny zaplanowano m.in.:
- zbiórkę odzieży i artykułów higienicznych dla dzieci z Domu Dziecka w Zambrowie
- pomoc Szlachetnej Paczce
- zbiórkę żywności w ramach akcji Caritasu
- obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych
- śniadanie z Alankiem
- „Dyskotekę dla Alanka”
i wiele innych działań.
Wszystkie akcje organizowane są pod wspólnym hasłem „Od serca dla serca”.
Pierwszą zaplanowaną akcją Szkolnego Koła Wolontariatu była zbiórka odzieży i artykułów higienicznych dla Domu Dziecka w Zambrowie. Uczniowie szkoły, absolwenci i inne chętne osoby mogły dołączyć się do pomocy, okazać troskę innym. Zbiórka trwała od 1 do 30 listopada. Zbierane były m.in. środki higieny a także ubrania. Po zakończeniu akcji wolontariusze wraz z opiekunem, panią Barbarą Sienicką, odwiedzili młodzież z Zambrowa i zawieźli wcześniej przygotowane paczki.
3 grudnia był Światowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji uczniowie zaangażowani w wolontariat przygotowali stroiki świąteczne, z którymi później odwiedzali osoby niepełnosprawne zamieszkałe w Czyżewie. Do stroika były dołączone życzenia świąteczne i noworoczne od całej społeczności szkolnej. Odwiedzano nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też chore i samotne.
W dniach 7- 8 grudnia wolontariusze brali udział w Przedświątecznej Zbiórce Żywności w ramach akcji Caritasu. Młodzież i nauczyciele z ZSOiZ w Czyżewie już od kilku lat kwestują, by zebrać produkty żywnościowe, które uprzyjemnią święta bożonarodzeniowe wielu potrzebującym rodzinom. Taka akcja uczy młodzież wrażliwości na potrzeby innych, daje radość dzielenia się dobrem.
Od stycznia w ramach akcji „Od serca dla serca” w szkole organizowane jest „Śniadanie z Alankiem”, z którego dochód zostanie przekazany na rehabilitację chłopca. Alan jest dzieckiem absolwenta szkoły i bardzo potrzebuje pomocy wszystkich ludzi o wielkim sercu. Urodził się w 2014 roku jako wcześniak, zdiagnozowano u niego zespół wad wrodzonych: stopy końsko - szpotawe, wadę serca, brak prawej gałki ocznej, niedorozwój połowiczy twarzoczaszki, zrośnięcie nozdrzy tylnych, przepuklinę, wnętrostwo oraz zwężenie chrząstki pierścieniowatej i wiotkość krtani. Bardzo wiele przypadłości, jak na taką małą istotkę. W swoim krótkim życiu przeszedł ponad 20 operacji, które pozwalają mu wracać do zdrowia i prowadzić życie zwykłego, szczęśliwego dziecka. Dzięki nim chłopiec samodzielnie oddycha i chodzi. Alanek jeszcze długo będzie musiał walczyć o swe zdrowie, do dwudziestego roku życia będzie musiał przechodzić następne operacje. Musi być pod stałą kontrolą fizjoterapeuty dlatego jego rehabilitacja wymaga tak dużych nakładów finansowych. Dlatego z głębi serca uczniowie chcą ułatwić mu tę drogę. Alan jest pomimo swojej choroby szczęśliwym, uśmiechniętym dzieckiem.
W każdy wtorek i każdą środę na przerwach w szkole sprzedawane jest jedzenie, m.in. kanapki, ciasto, babeczki, kawa i herbata a także owoce. Wszystkie te smakołyki przygotowują sami uczniowie, robią kanapki, pieką przepyszne ciasta. W ten sposób pokazują, że dobro drugiego człowieka nie jest im obce. W akcję zaangażowani są także sponsorzy, którzy wspierają inicjatywę. Pieniążki, zebrane w czasie akcji zostaną przeznaczone na rehabilitację Alana.
Tak więc pierwsze półrocze minęło wolontariuszom z ZSOiZ w Czyżewie bardzo pracowicie, a przed nimi dalsze akcje, które pomogą młodzieży zrozumieć potrzeby innych ludzi, a także nauczą ją współpracy w zespole.