Wiceminister Rolnictwa na Posiedzeniu Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Wysokiem Mazowieckiem

17 lutego w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej, w którym udział wzięli Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Białkowski, Główny Lekarz Weterynarii, Bogdan Konopka, a także m.in. Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Andrzej Czerniawski, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Sławomir Wołejko, Dyrektor oddziału regionalnego ARiMR, Waldemar Szczęsny,Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wojciech Mojkowski oraz członkowie zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej.
Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Białkowski serdecznie podziękował za zaproszenie, wyrażając nadzieję na owocne rozmowy o problemach podlaskich rolników i hodowców.
- Przyjechałem do państwa z zadowoleniem, ponieważ sam jestem rolnikiem z województwa zachodniopomorskiego. Przez wiele lat byłem członkiem walnego zgromadzenia Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, przez 20 lat byłem producentem mleka. Wiem jak ciężka jest to produkcja, nie wiem czy jest jakiś trudniejszy kierunek, wymagający większej wiedzy i zaangażowania w rolnictwie niż produkcja mleka i z tym większym uznaniem podchodzę do waszego regionu, gdzie ta produkcja mleka stoi na bardzo wysokim poziomie. Dlatego przyjechałem tutaj z wielką radością i chciałbym poznać wasze problemy, bo problemy rolników ze ściany zachodniej znam doskonale. Tutaj, na wschodzie, są problemy związane z ASF, z konkurencją jeśli chodzi o produkcję mleka, zaczyna się problem z ulokowaniem na rynku wszystkich produktów. Przyjechaliśmy w dość silnym składzie ponieważ tematy, które państwo proponujecie są bardzo ważne i liczy się dla nas państwa zdanie.
Jednym z najważniejszych tematów, poruszonych podczas spotkania była sytuacja epizootyczna w zakresie ASF w kraju, województwie podlaskim oraz na terenie powiatu wysokomazowieckiego.
- To co się dzieje w kraju jeśli chodzi o sytuację epizootyczną jest nie do pozazdroszczenia, ale praktycznie w całej Europie i Euroazji jest ASF, jest grypa ptaków i z tym się musimy zmierzyć. Na to nie mamy wpływu - podkreślił Główny Lekarz Weterynarii, Bogdan Konopka. - Choroby dziś nie znają granic, łączy się to z codziennym, globalnym przemieszczaniem ludzi (...). Tu potrzebna jest ogromna świadomość. Wiemy, że tam gdzie wirus jest w środowisku, gdzie występuje u dzików, to tylko kwestia czasu, gdy wniknie gdzieś do obiektu inwentarskiego, szczególnie tam, gdzie nie ma zachowanych żadnych zasad zabezpieczenia biologicznego, powodując katastrofę dla hodowców.
Główny Lekarz Weterynarii przedstawił najważniejsze problemy, z jakimi zmaga się Inspekcja Weterynaryjna w walce z ASF na terenie kraju, m.in. brak zachowanych zasad bioasekuracji w gospodarstwach, niewłaściwa gospodarka łowiecka czy fałszywa sprawozdawczość oraz omówił nowe przepisy zawarte w przyjętej specustawie o zwalczaniu ASF. W świetle nowych przepisów za utrudnianie polowań zorganizowanych grozi kara do roku więzienia. Dookreśla ona także zasady bioasekuracji, daje wojewodom możliwość formowania myśliwych, członków PZŁ, pracujących w służbach mundurowych w Polsce, do redukcji populacji dzików. Zmienia także ustawę o prawie budowalnym umożliwiając budowę niecek dezynfekcyjnych bez uzyskania zgody na budowę.
Andrzej Czerniawski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przedstawił sytuację w zakresie ASF na terenie województwa podlaskiego, w tym występowanie ognisk ASF w latach 2014-2020 oraz działania Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie walki z ASF. m.in. pobieranie prób do badań, badania zwierząt, przeszukania terenów, na których znaleziono dziki padłe oraz przeprowadzanie kontroli gospodarstw. Jak podkreślono, w tym roku nie stwierdzono żadnego ogniska ASF na terenie województwa podlaskiego.
Sytuację na terenie powiatu wysokomazowieckiego omówił Powiatowy Lekarz Weterynarii, Sławomir Wołejko.
- Sytuacja epizootyczna jest dobra na terenie powiatu wysokomazowieckiego, nie ma na dzień dzisiejszy żadnych zagrożeń zdrowotnych jeśli chodzi o hodowlę zwierząt gospodarskich. Nie jesteśmy potentatem jeśli chodzi o hodowlę trzody. Na dzień dzisiejszy praktycznie wszystkie nasze działania w zakresie ASF związane są przede wszystkim z monitorowaniem: badamy wszystkie świnie skierowane do uboju, wszystkie odstrzelone dziki w ramach odstrzałów komercyjnych i dziki ze zdarzeń drogowych, dziki padłe znalezione w lasach. (...) Wymagana jest czujność od hodowców, myśliwych, by zgłaszać wszystkie przypadki do Powiatowego Lekarza Weterynarii, by jak najwcześniej wykryć chorobę. Nie jesteśmy potentatem w kwestii hodowli trzody, ale w 2016 roku mieliśmy trzy ogniska i problem dla całego regionu był bardzo duży.
W kolejnych punktach omówiono m.in. nowe Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na 2020 rok, sytuację hydrologiczną w powiecie oraz obecną sytuację w rolnictwie.