Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego z absolutorium i wotum zaufania
Podczas XXIV Sesji Rady Powiatu Wysokomazowieckiego w dniu 29 czerwca Radni Rady Powiatu jednogłośnie udzielili Zarządowi Powiatu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok.
Przed przystąpieniem do głosowania Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński w imieniu Zarządu Powiatu Wysokomazowieckiego przedstawił Raport o Stanie Powiatu, który zawiera podsumowanie działalności zarządu w roku 2020, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady powiatu i budżetu obywatelskiego. Jak podkreślił Starosta, ze względu na wybuch pandemii ubiegły rok postawił przed wszystkimi samorządami szereg wyzwań i trudności, które miały znaczący wpływ m.in. na obszar gospodarki.
- To dotknęło również nas, nasz powiat i naszych mieszkańców. Nie ominęło nas to, by stosować się do restrykcji, nowych wymogów. Ta choroba przerosła oczekiwania każdego z nas. Przed 2019 rokiem nikt nie przypuszczał że w dobie tak rozwiniętej medycyny można spotkać się z takim zagrożeniem, które totalnie położy gospodarkę, więzi społeczne, doprowadzi do izolacji. Rok 2020 stał pod znakiem tego właśnie zagrożenia.
Starosta skierował podziękowania za szczególny wysiłek w trakcie pandemii do dyrektorów i pracowników jednostek organizacyjnych, pracowników starostwa, Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem oraz mieszkańców powiatu, którzy licznymi oddolnymi inicjatywami okazywali wsparcie potrzebującym, m.in. przekazując środki ochrony osobistej dla szpitala i jednostek pomocy społecznej.
- Ta pandemia mimo swoich trudności pokazała, że potrafimy dalej być ludźmi. Potrafimy współczuć, pomóc innym. Taka postawa naszych mieszkańców na pewno zasługuje na szczególną uwagę i docenienie i za tę postawę bardzo serdecznie dziękuję. (...) Jednostki oświatowe ze względu na obostrzenia, naukę zdalną, też sprawdziły się w swoim działaniu. Mieliśmy do czynienia z wprowadzeniem nowego systemu nauki. Wyniki uczniów są nawet lepsze niż w roku niepandemicznym. Wymagało to z pewnością wielkiego poświęcenia kadry pedagogicznej oraz wielkiego wysiłku młodych ludzi, by zmusić się do nauki i pobierać ją w sposób odpowiedzialny.
Starosta podkreślił ważną rolę rządowej Tarczy Antykryzysowej dla samorządów w minimalizowaniu wpływu pandemii na inwestycje w powiecie.
- Te początkowe miesiące 2020 roku jawiły się prawie jak początek apokalipsy finansowej, która mogła znieść nasze marzenia i plany dotyczące m.in. inwestycji. Wtedy przyszedł nam z pomocą rząd RP, który w ramach tarcz antykryzysowych stworzył również tarcze dla samorządów. (…) Pomoc rządu RP dla jednostek samorządu terytorialnego była czymś bardzo znaczącym. Środki przeznaczone na inwestycje służą naszym mieszkańcom, by żyło się nam wszystkim lepiej. Tych inwestycji w roku ubiegłym mieliśmy naprawdę dużo. To jest kolejny rok, w którym powiat wysokomazowiecki jak rozpędzona lokomotywa pokonuje kolejne rekordy związane z inwestowaniem. Koniunktura na inwestycje trwa. Została właśnie spotęgowana w postaci chociażby tej pomocy finansowej. Bez tego byłoby nam zdecydowanie trudniej i musieilbyśmy myśleć o przycinaniu swoich planów w roku 2021. Do tego nie byliśmy na szczęście zmuszeni. Dzięki bardzo dobrej współpracy z rządem RP w osobie pana wojewody otrzymaliśmy duży zastrzyk środków na inwestycje drogowe, o których warto mówić. (...) Powiat wysokomazowiecki przeznaczył na swoje inwestycje w roku 2020 łącznie około 40 mln złotych. Dla porównania, żebyśmy wiedzieli gdzie się znajdujemy, w powiecie zambrowskim było to niecałe 6 mln (...), powiat bielski 12,5 mln zł, powiat siemiatycki 7 mln zł, powiat augustowski 15 mln złotych, powiat moniecki 17,5 mln złotych. Tak wygląda nasza pozycja wśród powiatów na terenie województwa, które są z nami porównywalne. Te 40 mln złotych w głównej mierze poszły na inwestycje drogowe. Dzięki dobrej współpracy z samorządami gminnymi udało się nam zrobić wiele, zrobić to, co w wielu latach poprzednich było zapomniane albo odkładane.
Jedną z ważniejszych inwestycji w roku ubiegłym był też rozpoczęty całkowity remont Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem, którego koszt w 50% współfinansowany jest z rezerwy ogólnej budżetu państwa.
- Dzięki tarczy antykryzysowej dla samorządów udało się nam jako samorządowi (oprócz 5 mln złotych z pierwszej transzy) pozyskać także 8 mln złotych w dwóch następnych transzach na remont i modernizację Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ciechanowcu. Nasze marzenie z początku tej kadencji dotyczące modernizacji Szpitala Ogólnego jako całości będzie w 100% wykonane w tej kadencji.
Jako samorząd powiat pozyskuje również środki europejskie, przeznaczane przede wszystkim na projekty realizowane w szkołach, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowym Urzędzie Pracy. Łącznie w roku 2020 zrealizowano lub rozpoczęto realizację ponad 30 projektów na łączną kwotę prawie 4,5 mln złotych.
- Podsumowując rok 2020 chciałbym serdecznie podziękować Pani Przewodniczącej oraz Radzie za to, że dajecie Zarządowi Powiatu duże pole manewru i dużą swobodę w staraniu się o różnego rodzaju środki. To zgodna współpraca jest podstawą sukcesu tego powiatu. (...) Nie jesteśmy tutaj, jak w niektórych jednostkach się to obserwuje, polem bitwy o nic albo o pietruszkę, tylko jesteśmy tutaj po to, aby realizować zadania na które przecież czekają wszyscy nasi wyborcy. Za tę zgodną współpracę bardzo serdecznie dziękuję. To jest rzecz podstawowa. Nie skupiamy się na tym, żeby ze sobą walczyć, tylko na tym co jeszcze zrobić. (...) Chciałbym podziękować swoim dyrektorom i kierownikom, komendantom, za pracę, którą wkładacie każdego dnia, którą włożyliście w roku 2020. Jesteście jak oficerowie w wojsku. Na was ciąży największy ciężar w tym sukcesie, wy ten sukces tworzycie. (...) Chcę podziękować również waszym pracownikom, bo armia oparta na generalne i samych oficerach niewiele zdziała. To są żołnierze którzy na co dzień wykonują swoją pracę sumiennie i pożytecznie. Nie dla dyrekcji, nie dla starostwa, starosty, wykonują ją dla naszych mieszkańców, żeby w tym powiecie żyło się coraz lepiej.
Radni jednogłośnie udzielili Zarządowi Powiatu wotum zaufania.
Przedstawiając sprawozdanie z wykonania budżetu za 2020 rok Starosta podkreślił, że pomimo trwającej pandemii powiat uniknął zaciągania pożyczek, jednocześnie nie rezygnując z inwestycji. Na inwestycje drogowe w roku 2020 powiat przeznaczył ponad 30 mln złotych.
Podsumowując rok 2020 Starosta wskazał również na największe wyzwania, stojące przed samorządem powiatu w kolejnych latach, a jednym z nich jest postępujące wyludnianie się powiatu, przede wszystkim terenów wiejskich.
- Nas jest jako mieszkańców coraz mniej w tym powiecie i powinniśmy zrobić wszystko, aby tych mieszkańców było więcej. To jest wyzwanie dla nas obecnie funkcjonujących, ale też wyzwanie dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy powiatem który z roku na rok niestety się wyludnia. Jako samorząd terytorialny, powiat i gminy myślimy o tym, jak ten trend odwrócić. W 1998 roku powiat liczył 64 tysiące mieszkańców, a teraz liczy 56 tysięcy z małym haczykiem. Jest to trudne i przykre, ale musimy robić wszystko, aby te drogi, szpital, szkoły były dla kogoś robione. Po co w to inwestować, jeśli nie będzie kiedyś komu z tego korzystać? To jest wielkie wyzwanie, które stoi przed nami i będzie stało przez długie lata. Szczególnie bolesne jest, że najbardziej wyludniają się miejscowości wiejskie, coraz mniej ludzi mieszka na wsi. Musimy pomyśleć o nowych przedsiębiorstwach, stworzeniu nowych miejsc pracy, aby ludzi tutaj przyciągać, aby ludzi chcieli tu żyć i funkcjonować.
Radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2020 r. Przedstawiono również pozytywne opinie o wykonaniu budżetu Regionalnej Izby Obrachunkowej i Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu.
Rada Powiat jednogłośnie udzieliła Zarządowi Powiatu absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok.
Podczas sesji powołano również nowego skarbnika powiatu, którym została pani Elżbieta Żebrowska. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie, Przemysław Uszyński przekazał na ręce Starosty Wysokomazowieckiego pamiątkowy grawerton z okazji niedawno obchodzonego przez szkołę 25-lecia istnienia.
W sesji udział wzięło 16 radnych.
Transmisja z sesji dostępna jest na naszym kanale YouTube.
Porządek XXIV Sesji Rady Powiatu Wysokomazowieckiego VI Kadencji:
1. Otwarcie sesji.
7. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem za 2020 rok.
8. Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej za 2020 rok.
9. Sprawozdanie z wykonania zadań i gospodarowania środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za rok 2020.
10. Rozpatrzenie raportu Zarządu Powiatu o stanie Powiatu Wysokomazowieckiego za 2020 rok i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Wysokomazowieckiego wotum zaufania.
11. Rozpatrzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za rok 2020:
- przedstawienie przez zarząd sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Wysokomazowieckiego za 2020 rok oraz informacji o stanie mienia za 2020 rok,
- przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego sprawozdaniu z wykonania budżetu powiatu za 2020 rok,
- opinia Komisji rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2020 rok i wniosek o udzielenie absolutorium z tego tytułu,
- przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu Wysokomazowieckiego wniosku o udzieleni Zarządowi absolutorium za 2020 rok,
- przyjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok,
- przyjęcie uchwały w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2020 rok.
12. Rozpatrzenie projektów uchwał i przyjęcie uchwał w sprawie:
a) zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2021 roku,
b) przyjęcia sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem za 2020 rok,
c) zatwierdzenia planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem na 2021 rok,
d) zmian w budżecie powiatu na 2021 rok,
e) odwołania Skarbnika Powiatu,
f) powołania Skarbnika Powiatu.
13. Sprawy różne.
14. Zamknięcie obrad.